Hakkında

Sami Hosseini 1986 yılında İran’da dünyaya geldi. 11 yaşında def çalmayı öğrenmeye başladı. 5 sene def üstadlarından eğitim aldı. Eğitim süreci bittikten sonra İran’ın farklı şehirlerinde def eğitimleri vermeye başladı.

 

Ayrıca defjenlik sürecinde birçok müzisyenle ortak konserler verdi. İran’da kendi yönetmenliğinde “Ahura” ve “İrfan” adlı iki müzik grubu kurdu ve bu gruplarla farklı şehirlerde birçok konser düzenledi.

 

2012 yılında Türkiye’nin İzmir şehrine yerleşip def eğitimi vermeye başladı. 2013 yılında Ahura Ritim Topluluğu’nu kurdu ve aynı yıl Ege Üniversitesi D. T. M. Konservatuarı Çalgı Yapımı bölümünde okumaya başlamıştır. Bunun yanı sıra 8 yıldır devam ettiği def yapımını 2016’da Türkiye’de açtığı atölye ile sürdürmektedir.

Yıllar içinde Ahura Ritim Topluluğu çalışmalarını büyütmüş ve konserler düzenlemiştir. Ahura adına düzenlenen konserlerin başlıcaları;
  • 2013 İzmir/Çiğli
  • 2014 İzmir/Çiğli ve Aydın/Kuşadası
  • 2015 Manisa ve İzmir/İsmet İnönü Kültür Sanat Merkezi (Bu konserde tüm seviyedeki öğrencileriyle aynı sahneyi paylaşmıştı.)
  • 2016 İstanbul ve İzmir
  • 2017 Antalya, İzmir ve Ankara
  • 2018 İzmir, Ankara, Mersin , Adana ve İstanbul
  • 2019 Ahura’da Binlerin Sesi projesi ile İzmir, İstanbul, Adana, Mersin, Aydın, Antalya ve Muğla

Bunların yanı sıra bir çok etkinlikte sahne aldı ve yaz kamplarında ritim/def atölyeleri düzenledi.

Sami Hosseini tiyatro günleri ve kısa filmler için çeşitli müzikler hazırlamış ve müzikleri çeşitli performanslar ile sergilemiştir. Sanatına kendi icralarıyla devam ederken Ruşen Alkar, Arjin, Amir Gawirtzman gibi sanatçıların albümlerinde def, perküsyon çaldı. Erkan Oğur, Doron Raphaeil, Koresh Qazvineh, Arslan Hazrati, Efren Lopez, Serdar Kastelli, Burhan Berken, Adile Yadırgı gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaşıp performans gerçekleştirmiştir. Bunların yanı sıra Kian Band müzik grubu ile sahne almaya devam etmektedir. Çağdaş dansın iki sanatçısı Cansu Ergin ve Ruhat Hosseini ile canlı performanslar sergiledi. Cansu Ergin ile 2015,2016,2017,2018 yılında İstanbul, Mardin ve İzmir’in birçok sahnesinde ve festivalları projelerini sergiledi.

Türkiye’de defin tanıtımı için Ege Üniversitesi (İzmir), 19 Mayıs Üniversitesi (Samsun), Akdeniz Belediyesi (Mersin), Renkler Kültür Sanatevi (İstanbul), Hermel Cafe ve Sanatevi (Adana), Müzik Köyü (Muğla/Fethiye) gibi birçok yerde workshoplar vermiştir.

Enstrümana dair Türkiye’de bir ilk olan ve başlangıç düzeyinde “Def Metodu” kitabıyla bu alana katkı sağlamıştır. Birinci kitabın genişletilmiş baskısı ve ikinci kitapla birlikte çalışmalarına devam etmektedir.